Partnercontent Circulaire economie

Koning bezoekt Holcim België

Midden maart ontving Holcim België Zijne Majesteit de Koning op de site in Obourg
Midden maart ontving Holcim België Zijne Majesteit de Koning op de site in Obourg

Het bezoek stond in het teken van de transitie naar een duurzamere Belgische industrie, met bijzondere focus op de bouwsector. De Koning kreeg de gelegenheid samen met het GO4ZERO-team de vooruitgang van dit ambitieuze project te ontdekken, dat vanaf 2030 ‘near-zero’-cement wil produceren.

5 mei 2026

“Het is fijn dat ons project die erkenning krijgt, ook van de Koning,” aldus Stany Vaes van Holcim. “Het benadrukt dat dit een belangrijk industrieel project is.” Tijdens het bezoek werd de Koning begeleid door Carmen Diaz, Chief People and Sustainability Officer van de Holcim-groep, Claudia Albertini, CEO van Holcim België, Vincent Michel, GO4ZERO Program Director, en Nicolas Ceulemans, Industrial Cement & Geocycle Director. Zij lichtten de technische en industriële uitdagingen toe, zoals de CO₂-afvang en -opslag en de ontwikkeling van een CO₂-waardeketen in België en Europa. De Koning bracht ook een bezoek aan de bouwwerf en kon de indrukwekkende voortgang van de werken zien.

Breed scala aan technologieën

Carmen Diaz benadrukte dat Holcim beschikt over het breedste aanbod decarbonisatietechnologieën in de sector, gebaseerd op drie pijlers: innovatieve cementformules met laag koolstofgehalte, de overgang naar energiebronnen met lage CO₂-uitstoot, en geavanceerde technologieën zoals koolstofafvang, -gebruik en -opslag (CCUS). Tegen 2030 wil Holcim grootschalige CO₂-afvang op zijn belangrijkste productielocaties implementeren. Claudia Albertini voegde eraan toe dat het bezoek van de Koning het historische belang van cementproductie onderstreept én Holcim’s ambitie om een referentiepartner voor duurzaam bouwen te zijn in België.

Nieuwe klinkeroven

Met de bouw van een nieuwe klinkeroven volgens de “dry process”-technologie kan Holcim jaarlijks 1.800.000 ton cement produceren met sterk verbeterde milieuprestaties. Dit omvat een 30% lagere CO₂-uitstoot, 40% minder thermisch verbruik, lokale productie van 80 GWh koolstofvrije elektriciteit, meer dan 30% gebruik van alternatieve grondstoffen uit de circulaire economie en vervanging van meer dan 95% van de fossiele brandstoffen door alternatieven. Ook waterverbruik, stofuitstoot en geluid worden aanzienlijk verminderd.

Tweede fase van GO4ZERO

De tweede fase van GO4ZERO richt zich op de productie van koolstofarme klinker en ‘near-zero’-cement tegen 2030, door jaarlijks 1.100.000 ton CO₂ af te vangen. Hiervoor wordt een CO₂-afvang- en zuiveringsinstallatie gebouwd op de site in Obourg in samenwerking met Air Liquide. De afgevangen CO₂ wordt via transport naar de Noordzeehavens gebracht en permanent opgeslagen in voormalige olie- en gasvelden. Holcim levert voldoende CO₂ om de investeringen in opslag- en transportinfrastructuur rendabel te maken. Op groepsniveau streeft Holcim ernaar tegen 2030 jaarlijks 8.000.000 ton ‘near-zero’-cement te produceren en 5.000.000 ton CO₂ af te vangen.

Stany Vaes licht toe dat het project verschillende technologieën combineert. “Zo wordt de cementfabriek oxycombustion-switchable, waardoor ze zowel kan werken met omgevingslucht of als met pure zuurstof, wat de kwaliteit van de CO₂-uitstoot verbetert en de opvang vergemakkelijkt. Daarnaast wordt in een voormalige steengroeve een energiecentrale gebouwd met 55.000 drijvende zonnepanelen.”

Afval zal ook worden ingezet in het productieproces, wat enerzijds energie levert en anderzijds materiaal hergebruikt dat anders zou worden gestort. Niet-recycleerbaar afval vervangt zo fossiele brandstoffen voor hoge-temperatuurprocessen, waardoor de CO₂-uitstoot verder daalt. Door warmte terug te winnen uit het productieproces en elders opnieuw in te zetten wordt minder fossiele brandstof nodig. Het project is ook ecologisch op mobiliteitsvlak: Holcim wordt de grootste vervoerder op het Infrabel-netwerk met vier volledig geautomatiseerde treinen tussen Doornik en Obourg. Hoewel er geen grote toename van banen wordt verwacht, moderniseert het project een verouderd productieproces en, creëert het nieuwe werkmethodes. Zo wordt industriële activiteit en lokale tewerkstelling veilig gesteld.

Belangrijke hefboom voor duurzaamheid

GO4ZERO is een belangrijke hefboom voor Holcim België om zijn activiteiten duurzamer te maken en de CO₂-uitstoot in de bouwsector te verlagen. Het project wordt mede gefinancierd door het FEDER, het Fonds Pour une Transition Juste van de Waalse Regio en de Europese Unie en het Innovation Fund van de EU. GO4ZERO werd in januari 2024 op de site van Obourg en in oktober 2024 op de site van Vaulx opgestart. De eerste klinkerproductie wordt verwacht in het eerste kwartaal van 2027. “De site is al meer dan 100 jaar in gebruik,” zegt Stany Vaes. “Het project behoudt de lokale productie door een verouderd nat proces op basis van krijt door een modern droogproces op basis van kalksteen te vervangen.”

Wat heb je nodig

Krijg GRATIS toegang tot het artikel
of
Proef ons gratis!Word één maand gratis premium partner en ontdek alle unieke voordelen die wij u te bieden hebben.
  • wekelijkse newsletter met nieuws uit uw vakbranche
  • digitale toegang tot 35 vakbladen en financiële sectoroverzichten
  • uw bedrijfsnieuws op een selectie van vakwebsites
  • maximale zichtbaarheid voor uw bedrijf
Heeft u al een abonnement? 

Deel je (nieuws)verhaal

Heb je nieuws dat relevant is voor onze redactie? Deel het met ons via het meldformulier.

Nieuws melden
company corner

HOLCIM (BELGIQUE)

AVENUE ROBERT SCHUMAN 71, NIVELLES 1401
Stortbeton

Zelf nieuws te delen?

Heb je nieuws dat relevant is voor onze redactie? Deel het met ons via het meldformulier.

Nieuws melden
Print Magazine

Recente Editie
13 mei 2026

Nu lezen

Ontdek de nieuwste editie van ons magazine, boordevol inspirerende artikelen, diepgaande inzichten en prachtige visuals. Laat je meenemen op een reis door de meest actuele onderwerpen en verhalen die je niet wilt missen.

In dit magazine